அரசியல் இந்தியா உலகம் செய்திகள்

இந்தியா பாகிஸ்தான் போர் மூலும் அபாயமா.? காஷ்மீரில் பதற்றம் : அனைத்து இந்திய CRPF வீரர்கள் விடுமுறையை ரத்து செய்து பணிக்கு திரும்ப உத்தரவு…!

புலுவாமா தாக்குதலை அடுத்து இருநாட்டுக்கும் இடையில் பலத்த சலசலப்பு ஏற்பட்டுள்ளது,

இந்நிலையில் காஷ்மீரில் உள்ள அனைத்து சிஆர்பிஎப் கமாண்டிங் அதிகாரிகளின் விடுமுறையும் ரத்துசெய்து உடனே பணிக்கு திரும்ப ஆணை ராணுவ உயர்மட்டம் ஆணை பிறப்பித்துள்ளது,

மேலும் மத்திய உள்துறை அமைச்சகம் 100க்கும் மேற்பட்ட சிஆர்பிஎப் கம்பெனிகளை காஷ்மீருக்கு அனுப்பியுள்ளதாக தகவல் வெளியாகியுள்ளது.

ஆர்டிக்கிள் 370 மற்றும் 35A தொடர்பான அறிக்கை இன்று வெளியாக வாய்பு உள்ளதாகவும் தெரிகிறது,

இந்நிலையில் நௌசேரா அருகே 27 கிராம மக்கள் வெளியேற உத்தரவுபிறப்பிக்க பட்டுள்ளது..!

மேலூர்ம் பாக் தொடர்ந்து போர்நிறுத்த ஒப்பந்தத்தை மீறி தாக்குதல் நடத்தி வருகிறது.

இந்த சூழலில் ஆர்டிக்கிள் 370 மற்றும் 35A தொடர்பான அறிக்கை இன்று வெளியானாள் காஸ்மீர் பகுதில் பெரும் அசம்பாவிதங்கள் ஏற்படுவதை தடுக்க இந்திய படைகள் தயார் படுத்த பட்டுள்ளது, பாகிஸ்தான் தொடர்ந்து அத்து மீறுவதால் போர் ஏற்படும் வாய்ப்புகள் அதிகமாக உள்ளதாக தகவல்கள் தெரிவிக்கிறது.. !

ஒரு வேலை போர் மூண்டால் இதில் பாகிஸ்திகான் 100% தோல்வியை தலுவ வாய்ப்புள்ளது,

இந்திய ராணுவம் மற்றும் துணை ராணுவ படையின் மொத்த

எண்ணிக்கை கிட்ட தட்ட 42 லட்சம் மேல், ஆனால் பாகிஸ்தானின் ஒட்டுமொத்த ராணுவ படை என்ணிக்கை வெறும் 9 லட்சம் தான்,

மேலும் இந்திய படை ஆயுதங்கள், விமான படை , கப்பல் படை , நீர் மூழ்கி கப்பல் , ஏவுகணை, என ஒட்டு மொத்தமாக கணக்கிட்டால் இந்திவவை விட 6 ல் ஒரு மடங்கு மட்டுமே பாகிஸ்தான் பலம் என்பது குறிப்பிட தக்கது …!

Related posts

சிறுமியை பாலியல் பலாத்காரம் செய்த பள்ளிவாசல் இமாம் மதுரையில் கைது…!

admin

துண்டுசீட்டு படித்துக்கொண்டே மாறி மாறி பதவிகளை பரிமாறிக்கொண்ட ஸ்டாலின்-ராகுல் நீங்க தான் அடுத்த PM, நீங்க தான் அடுத்த CM

admin

மக்களவை மற்றும் தமிழகத்தின் 21 சட்டசபை தேர்தலுக்கு இன்று மாலை தேர்தல் தேதி அறிவிக்கிறது :- தேர்தல் ஆணையம்

admin

1 comment

Anbunidhi Mahalingam February 23, 2019 at 10:44 am

Please Go through this and kindly pass this to DMK President MK Stalin or Sueai Murugan or any other 2nd level leaders.

Dear DMK Bros,

My appeal to M.K. STALIN ( Anna )….

If it reaches STALIN Anna or his close well-wishers, it may add value, if at all taken in right sense….

Before move on, let me introduce myself, I am Anbunidhi Mahalingam ( Anbazhagan & Karunanidhi named by Dad) as I am from Dravidian Family and till my marriage I was with DMK and when you started shifting the focus from people welfare to money, I was one among the tens of thousands who departed from DMK journey. Now I am attracted towards MODI, because of his clear vision, though you don’t agree this, I became that way.

As I am from Dravidian Family and till today my dad at his 80’s, the respect he had with DMK and it’s need by that time of his age 20s, without which I would not have been grown up this way. I salute for the contribution of DMK to made me to this level and respect you all.

Now I would like to share something found strange and how to go about in my 2 cents to strengthen the base( DMK) from where I came from…

Read till the END if time permits…

I know, everyone was literally shocked because of the alliance of BJP, ADMK with PMK have now, a day before.The moment they announced the alliance, as a leader of DMK the words used, clearly showed your shake and media took this as the victory for the opponent alliance they had.

Here, if at all our late Dr. Kalaignar is here now, he will not through hatred words against PMK, because he knows he need them later on. And by saying this it explicitly shows us the lack of confidence on us and made an impression, all of our party workers felt weeker that moment.

There is a proverb, war will not be won at the battle field, instead it will be won at the minds, at the time of the start. Now yesterday’s shock, shows our weakness & defeat.

Always a leader in front should not express themself to others who are in the battle field. One think we have to take it from MODI and appreciate for his courage and confidence all the time.

Hope your Dad might not even show this even to you (as a son ). He will be seen always with confident and never shacked for anything. I could understand what an arithmetic skill our Dr. Kalaignar had. He is the one with the super brain with full of logics and he will adopt on the move.

Back to square one, If you pronounce the down grade words as a leader in the common forum, imagine our party workers. “Mannan evvazhi makkal avvazhi”. Our team members will start using abusive words which still further damage our party decorum in the public.

The real victory is, if we don’t even speak or quote even a word about PMK, they will feel ignored and you very well know we need their support and they will also keep moving.

Consider them as a employee and as a employer we need them, but they don’t need us because without them you cannot run the show. Always employee find various opportunity.

And we should try to change common people mind and bring back the departed people who changed the political party, to make them come back. It will be done only by changing in our actions.

As of now, please strictly don’t allow the fellow members to speak about what happend with PMK. It is nothing to do with your success or failure. Think about yourself and how to bag maximum scores this time matters.

If we focus on state election immediately after Parliamentary election, and when we change ourself definitely there will be a scope rule.

Here I wanted to point out one thing. DMK should adopt new policies what today’s trend needs. The contemporary old idealogy will not work out for long. By that time of party started, the situation was different. People suffered a lot in inquality, poverty, lack of awareness of education and caste. With the presence of Dravidian veteran leaders it slowly washed away. But as a next generation, we have our own different set of problem and we have to address this. So, we have to adopt and move to keep holding the voters.

But as you all concentrated and focused only on money making, this becomes vain and without them, crowd started shattered by various new leaders arrival. Because they all found a gap to play or address the issues who found their own crowd.

But if our Dr. Kalignar, is here today, he will adopt on the move, because he knows all the complex arithmetic. Even he could not lost the last election. Sorry to say this in the odd time.

Nowadays people started respecting their religion as they respect themself. People’s religion should not be undermind by others. For example, my father never worship God. But my day won’t start without God and prayer. Though he never thought me this I got this, without this belief nothing moves.
And in reality we all know what is happening at our home. Don’t explicitly comment in the public forum about our worship methodology and respecting religion is inivitable today. Even everyone is noticing what is happening around you too. Everything happens around you also watched by media. Though your mind will not adopt there is no other go. Time has changed and others will move the coin to win if at all this part not addressed well.

In my father period burning issue was caste, language, inequality. Now it becomes religion. We have to respect their belief. It doesnot mean respecting us doesn’t mean we have to disrespect others.

Why do you respect other religion ( other family ) worship methods and why do you comment and criticize our belief on our religion ( our family ) in the public. Can you damage the image of your own family in the public. Probably if it is right that is also right. I know how much bonded with your family example you and your Sister. I could understand how much value, you are giving to her. Will you damage her value in the public. Take our religion too this way Anna.

Stalin Anna, I am seriously thinking about your health too. When your mind get disturbed your health will affect severely. Make a 100% effort and leave the rest to the nature ( In my language GOD ) to take care. You have time and long way to go. We will change ourself and make others to run towards us.

We need serious changes that is for sure. Yesterday people need was different… Today’s people need is different…Tomorrows need will be different..

Understand the need of altering and stretching yourself to alter others is must to roll on. Think.

If anything wrong or feeling taking unduly advantage on you and your party kindly excuse.

Singing off.
Anbunidhi Mahalingam
98946 15665.

Reply

Leave a Comment